שאלות נפוצות

קליניקת Braining מטפלת בילדים החל מגיל 5-6 (כתלות בהיקף הראש), בבגרות אין הגבלת גיל לגיל המטופלים, וניתן להרוויח מן הטיפול רבות גם בקרב קשישים

מספר הטיפולים משתנה אינדיוודואלית כתלות באדם ובבעיה בה מטפלים. לרוב מספר הפגישות נע בין 20-40. יש אנשים שמגיבים ביתר קלות לטיפול וחשים בהבדל במהרה, בעוד אחרים שמחלתם עמידה זקוקים ליותר טיפולים על מנת לחוש בהבדל. עם זאת, על מנת שהטיפול יהיה אפקטיבי- יש לשמור על רציפות בטיפול ולא לפספס טיפולים. 

ישנם יתרונות רבים, אך העיקריים שבהם הם: הטיפול לא פולשני, אין תופעות לוואי שליליות קשות, השפעת הטיפול נמשכת לאורך כל שעות היממה ולא רק בשעות פעילות מסוימות, הטיפול מותאם אישית למטופל ובטוח לשימוש בכל גיל ומצב, ואחוזי ההצלחה של הטיפול גבוהים מאוד. 

מחקרי נוירופידבק רבים התרחשו במקביל לנטילת תרופות, ובשל כך ידוע כי אין מניעה ליטול תרופות במשך סדרת הטיפולים.

לאחר סיום סדרת הטיפולים, המוח למד פונקציה חדשה, ולאחר הלמידה הוא יודע לבצע אותה. בכל פעם שפעולה מוחית מתבצעת ומקבלת תוצאה רצויה- הלמידה מתחזקת יותר.  לכן, ניתן לומר שההשפעה נמשכת שנים רבות. מרבית המחקרים בתחום הנוירופידבק בהפרעות קשב ובלמידה מדדו שיפור לאורך תקופה של 10-15 שנים, ומצאו כי גם בתום תקופה ארוכה כזו ההישגים נשמרו. ישנן עדויות רבות המראות כי גם בהפרעות אחרות ההישגים נשמרים. לעיתים בהפרעות מורכבות ישנו צורך ב"טיפול תחזוקה" לעיתים רחוקות על מנת למנוע את הישנות המחלה. 

בהחלט כן, ישנם מחקרים רבים המראים את יעילות הטיפול בשלל תחומים. הטיפול מוכח מדעית, מאושר FDA וניתן גם במסגרת של בתי חולים ממשלתיים, להפרעות רבות.

לא. הטיפול משפר את המצב הקיים, ניתן לבצעו על אנשים הלוקים בהפרעות קשב, אך הוא יכול להועיל בשיפור הקשב, "החדות", היכולות הקוגניטיביות והשליטה גם בקרב מטופלים שאינם סובלים מהפרעות קשב.

במהלך הטיפול, המטופל יושב בכורסה עם חיישנים מונחים לראשו, כאשר החיישנים מעבירים למחשב את הפלט החשמלי הנפלט מראשו. המטופל מקכל על גבי המחשב משוב- שיכול להופיע בצורת סרטון, משחק או צליל. בכל פעם שנרשמים גלים רצויים המטופל מקכל משוב חיובי (צליל, המשחק נמשך, הסרטון חד וברור), כאשר הגלים חריגים או אינם רצוים- המשוב נפסק (אין צליל, המשחק מפסיק או שהסרטון נהיה מטושטש). וכך, המוח לומד במהלך הטיפול לייצר את הדפוסים התקינים הרצויים על מנת שיתפקד בצורה תקינה. כל טיפול נמשך בין 20-60 דקות במהלכן המטופל אינו צריך לעשות דבר מלבד לצפות במחשב. 

למוח האנושי יש מנגנון למידה הנקרא "למידת הכללה", באמצעותו ניתן להכליל למידה שהתבצעה בהקשר מסוים (הטיפול), למצבים אחרים (החיים מחוץ לטיפול).

על פי המחקרים בתחום 75-90% מהמטופלים מגיעים לשיפור בעקבות טיפולי נוירופידבק. לשם ההשוואה, האחוזים גבוהים משל טיפול תרופתי.

לקבוע פגישת ייעוץ ולבצע אבחון. בהתבסס על תוצאות האבחון נקבעת תוכנית הטיפולים, ולאחר מכן ניתן לקבוע את מועדי הטיפול הנוחים לכם.

לטיפול אין סיכונים ואין תופעות לוואי קשות, הוא אינו גורם לשיבושים בתיאבון או בשינה. לעיתים הטיפולים הראשונים מעייפים מעט, אך מלבד זאת אין עדויות לתופעות לוואי קשות.

טיפול ביופידבק הוא טיפול בו נותנים לאדם משוב על פעילות פיזיולוגית שהוא מבצע, במטרה להביא לשליטה פיזיולוגית. במובן הזה, נוירופידבק הוא סוג של טיפול ביופידבק, שכן גלי המוח הם פעילות פיזיולוגית של האדם. 

בביופידבק ניתן לתת משוב על תפקודים נוספים כגון מוליכות עור, לחץ דם, דופק, טמפרטורה, נשימה, מתח שרירים, כמות הפחמן הדו חמצני הנפלטת ועוד. משוב מסוג זה עוזר לאדם ללמוד את פעילותה של מערכת  העצבים ההיקפית, ובכך מקנה לו כלים בוויסות הפעילות המתבצעת במצבים שונים, כשהקלאסי בינהם הוא מצב של לחץ וחרדה. 

נוירופידבק, הוא מעט שונה, מאחר והלמידה היא לא רצונית במובן שבה הביו פידבק מתבצע. כלומר, שהאדם לומד גם אם אינו מבין כיצד ואינו "מתכוון" לכך. טיפול נכון בנוירופידבק מתאים את עצמו למטופל באופן אישי ולכן, במצבים רבים אחוזי ההצלחה בו גבוהים משל טיפול תרופתי.

אבחון הQEEG, ממפה את תפקודי המוח של המאובחן ביחס לנורמה. מתוכו ניתן ללמוד על פעילות לא תקינה באזורים וגלים שונים, ומכך להשליך על תפקודים בעיתיים.

שילוב של אבחון זה עם אבחון קוגניטיבי יכול ללמד על שלל היכולות הקוגניטיביות, כגון- קשב, ריכוז, יכולות שפה, תפיסה, פתרון בעיות, יכולות אינביציה ועוד. צפייה בפעילות המוחית בזמן ביצוע המטלות יכולה "לשפוך אור" על המאמץ הנדרש בביצוע מטלות, והאזורים המעורבים במטלות, ובכך להבין את הדרישות והפעולות המוחיות של האינדיוואל.

הבנה זו מסייעת בבניית תוכנית טיפולית מועילה, וכן גם בגיבוש אסטרטגיות להתמודדות עם הקשיים באמצעות הישענות על החוזקות כפיצוי על החולשות.