נוירופידבק

נוירופידבק היא שיטה חדשנית, לא פולשנית, לא תרופתית ומאושרת FDA, לטיפול בבסיס המוחי של שלל הפרעות.

איך זה עובד?

המוח האנושי מורכב ממיליארדי תאי עצב, הנקראים גם נוירונים. הנוירונים קשורים אחד לשני בתצורה של רשת ומעבירים מידע מזה לזה בתהליך הנקרא "פוטנציאל פעולה". בתהליך זה, מתבצעת הולכה חשמלית וקרינה אלקטרומגנטית נפלטת מן התאים. כלומר, בכל פעולה שהמוח שלנו מבצע הוא פולט חשמל.

מוח חשמלי
סריקה של מוח במצב חרדה

מכשיר האלקטרואנצפלוגרם  (EEG), יודע לזהות את הקרינה האלקטרומגנטית הנפלטת כתוצאה מן הפעילות המוחית.

שנים של מחקר מדעי הובילו ליכולת מדויקת לאפיין גלים על פי צורתם ואורכם, וליכולת לקשר גלים מסוימים במיקומים ספציפיים לפעילויות מוחיות. כך לדוגמא, גלים צפופים וגבוהים באזורי האונה הקדמית יכולים לבטא פעילות של קשב, בעוד שאם יימצאו באונה הקודקודית יהיו אופייניים למצבים של חרדה. 

התהליך הטיפולי

לטיפול זה שיעורי הצלחה גבוהים מאוד, ותוצאותיו נשמרות זמן רב לאחר תום סדרת הטיפולים.

הטיפול מתחיל בתהליך אבחוני במהלכו מבצעים מדידה מקליפת המוח בשלמותה, וממפים את התפקוד ביחס לגיל ומין. בהתבסס על המדידה ניתן ללמוד על תפודי יתר וחסר באזורי מוח ספציפיים, חוסר איזון בין אזורים, ודפוסי קישוריות בין אזורי מוח שונים.
מתוך הדפוסים הללו ניתן לאבחן את הבעיה המרכזית של המטופל ולבנות תכנית טיפולית אינדיווידואלית.
לדוגמה- אם גלי המוח הקשורים בקשב נמוכים באונה הקדמית, יש לבצע טיפול להעלאת גלים אלו. בעוד שאם גלי המוח הקשורים בדיסוציאציה ("התנתקויות") גבוהים באונה הקדמית, יש לבצע טיפול במטרה להוריד אותם.

לאחר בניית תכנית הטיפול ניתן להתחיל בטיפול עצמו, במהלכו אלקטרודות מונחות לראשו של המטופל והפעילות המוחית שלו נמדדת בזמן אמת כאשר הוא מקבל משוב עבור פעילות רצויה.
לדוגמה- בטיפול שמטרתו הפחתת חרדה, נעבוד על להפחית גלי בטא באזורים קודקודיים (גורמים לעוררות יתר), ולהעלות גלי אלפא באותם אזורים (תורמים לויסות רגשי).
כשמטופל יהיה במצב בו הגלים יהיו בגובה הרצוי (בטא נמוכים ואלפא גבוהים), המטופל יקבל משוב- המשוב עשוי להופיע בצורות שונות (צליל, סרטון, משחק מחשב). כלומר, מבחינת חווית המטופל, הוא משחק במשחק מחשב אשר מתרחש בו משהו (לדוגמה יש רכב שנוסע), כאשר המטופל רגוע ומווסת רגשית- הרכב נוסע, כאשר המטופל יוצא מוויסות – הרכב עוצר.
לאחר מספר רב של חזרות על אותה הפעולה נוצר דפוס, אשר "נלמד" על ידי המוח, בצורה בה המוח מקודד את הלמידה ויכול ליישם אותה גם במצבי החיים השונים.

טיפולי נוירופידבק אורכים מספר מפגשים כשבסופם המטופל "לומד" להגיע בצורה עצמאית לפעולה הרצויה שגורמת לו(למוחו), לדוגמא, להעלות את טווח הקשב ולשמור עליו לאורך זמן, לווסת את המצב הרגשי, לשלוט בפעילות רצונית, לא לייצר גרייה עבור גירוי שאינו נמצא, ועוד.